pondelok 27. augusta 2012

B.S. Timrava - Ťapákovci

Žáner: NOVELA
Rozprávač: "vševediaci" - on-rozprávanie
Hlavné postavy: Iľa,Anča,Paľo . .

OBSAH
B.S.Timrava vo veľmi krátkom diele poukázala na dedinský život kedysi dávno a zároveň rieši problém postavenia ženy v spoločnosti.
Príbeh rozpráva o rodine Ťapákovcov, ktorí veru moc neprekypujú energiou. Sú zaostalí, leniví a dosť neporiadni. Dom je v zlom stave, žijú v nepríjemných hygienických pomeroch a bývajú spolu šestnásti. Ich bezstarostný život plný ulievania sa počas deja snaží zmeniť Iľa , nevesta Paľa , ktorá sa vyhlási za gazdinu a pokúša sa túto rodinu napraviť. Ona naopak, má svoje ciele, má vzdelanie a chce žiť moderne. Dostáva sa do rozporu s Ančou-mrzáčkou, inak prezývanou "zmija kalika". Iľa si zaumieni dosiahnuť toho, aby Paľo postavil dom a odsťahovali sa, lenže on je hoči nej flegmatický a ľahostajný. Ona tvrdí, že pokiaľ jej nevyhoví, tak od neho odíde, ten jej neverí a myslí si, že sa aj tak vráti, ako vždy. Tu naša hrdinka prejaví veľkú odvahu a naozaj tak ,ako povedala, spraví. Neskôr . . keď sa okolo Iľy začnú točiť noví nápadníci a ukáže celej rodine a aj Paľovi, že sa vie o seba postarať aj sama , nastane obrat, jej manžel si uvedomí, že ju má naozaj rád a že ju nechce stratiť. Príbeh končí tým, že si postavia nový dom a spokojná Iľa opustí s Paľom ostatných členov rodiny.

Vnútorná kompozícia:
1. Úvod- Opis jari, prostredia, kde sa príbeh odohráva, zoznámenie s postavami.
2. Konflikt- Nastal vtedy, keď sa Iľa rozhodla zmeniť Ťapákovcov.
3. Stupňovanie- Hádky medzi Iľou a Ančou...ľahostajnosť Paľa , nereaguje na jej prosbu odísť.
4. Vyvrcholenie- Iľa odchádza od Paľa.
5. Obrat- Paľo začal premýšľať, prosil Iľu, aby sa vrátila.
6. Rozuzlenie- Paľo sa zmenil, postavili si dom a žijú inak.

+Istý príbeh samotnej Anči:
V detstve ju zdolala lámka ,nemôže chodiť...Kedysi na dedine kvôli niečomu takému boli dosť ludia odsudzovaní a mali to o moc ťažšie,ako v dnešnej modernej dobe. Anča mala nápadnika-Jana Fuzákovie, lenže-keďže ju postihlo toto hrozné nešťastie, bola odsúdená na život v samote, bez manžela a bez detí, preto je neustále nazúrená a nesúhlasí s Iľou...aj keď, vo vnútri je veľmi citlivá a zrejme niečo vníma rovnako, ako spomínaná "kráľovná".

Charakteristika postáv vďaka pomenovaniam,ktoré dostali:
Iľa-"kráľovná"-správala sa panovačne, bola hrdá,rozumná, chcela byť paňou domu
Anča-"zmija kalika"-bola jedovatá, podráždená, každého nenávidela kvôli svojmu nešťastiu

OSTATNÉ:
Príbeh má 2 dejové línie-línia Anči a línia Iľe.
Charaktery postáv sa menia-Paľo.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za Váš komentár :)