pondelok 27. augusta 2012

Dobroslav Chrobák - Drak sa vracia

 Dobroslav Chrobák je taktiež autorom prózy literárneho naturizmu.
[ Ako som už spomínala pri Margite Figuli ]
Napísal zbierku noviel pod názvom "Kamarát Jašek" a samostatnú novelu "Drak sa vracia".

Žáner: NOVELA, [ avšak autor ju sám považuje za rozprávku ]
Rozprávač: 3. osoba j.č., miestami aj 1. osoba plurálu
[ moja poznámka: veľmi zvláštny rozprávač :D ]
Hlavné postavy:
Eva - Drakova bývalá "milá", žena Šimona Jariabka
Šimon Jariabek
"DRAK" - Martin lepiš Madlušovie
---
,,Hľadanie stratenej cti, lásky a dôvery ľudí tvorí vhodnú látku pre hrdinskú rozprávku."
[ L. Conrad : Lord Jim ]

OBSAH
Takže...v epilógu za príbehom sa dozviete, že príbeh rozpráva stará mama [ Eva ] svojmu vnukovi.

Eva, žena Šimona Jariabka je v dome sama a v ovzduší cíti zmenu. Prichádza jej manžel a oznámi jej, že sa vrátil do dediny Drak [ Martin Lepiš Madlušovie ] . Eva mala kedysi s Drakom pomer. Dokonca sa o neho aj starala, keď ho zranili. Draka nikto nemal rád, ako malé dieťa ho do dediny priviedol starý hrnčiar Lepiš, ktorý ho našiel pohodeného na ceste. Hrnčiar mal už v tom období veľký problém so zrakom, takže Martin vlastne celé detsvo bol pri ňom a nemal možnosť nejakého kontaktu s ostatnými v okolí a preto bol častou záhadou pre obyvateľov dediny. Keď hrnčiar zomrel, začali upodozrievať z jeho smrti Draka. Pretože starý Lepiš údajne spadol do jamy na hlinu a Martin ho sám vytiahol a staral sa o neho, až kým nebolo najhoršie a neposlal ho dolu do dediny po pomoc. Drak sa im takto odcudzil ešte viac, niektorí dokonca tvrdili, že keď ho vtedy na ceste našiel starý Lepiš, tak bol pri ňom mešec s peniazmi a to bol dôvod, prečo ho zabil. Raz Martina aj prepadli nejakí chlapi z dediny a nepekne ho udreli do hlavy, čím mu natrvalo poranili oko [ preto nosil čiernu pásku cez oko]. Pomstil sa im v krčme bitkou. Nakoniec však z ničoho nič odišiel. Eva ostala tehotná, dieťa sa narodilo, no žije inde s Evinou matkou. Ujal sa jej Šimon a stará sa o ňu, ona ho však neľúbi a mnohokrát čelí uzrážkam a posmechu zo strany dediny. Je odsudzovaná za to, že sa prespala s Drakom, ktorý ju bez slovka opustil. Keďže sa Drak vrátil po vyše dvoch rokoch do dediny, tak hlúpym poznámkam čelí i Šimon . Celá dediny pozorne sleduje každý jeho krok, čakajú, že vypukne medzi ním a Drakom konflikt a že sa ho dokonca Jariabek zbaví. Šimon sa aj raz vydal k jeho chalupe a uvidel ho, ako zo zeme zdvihol lastovičie mláďa a pomohol mu naspäť do hniezda a vtedy si uvedomil, že Martin nemôže byť zase až tak zlý. Drak bol totižto vinený aj z mnohých katastrof, čo postihli dedinu- napr. suchoty, neúroda alebo keď našli na poli mŕtvu jednu dedinčanku. Dokonca raz kopa dedinčanov vtrhla do jeho domu v domienke, že tam schováva vrecia s múkou. Boli tak zúfalí, že si ani neuvedomili, že to je len hlina, pokým ju jeden z nich neochutnal. Samozrejme, utvorili si vlastný názor a tvrdili, že tú múku schválne začaroval na hlinu, aby ich tým potrápil a vysmial sa ich nešťastiu.
Takže, nikto nebol z jeho príchodu nadšený, pretože začalo opäť obdobie sucha a krajinu sužovali náhodné požiare. Dokonca pri jednom z nich sa strašne splašil dobytok a nik si nevedel dať rady s tým, ako ho dostať naspäť, pretože nebolo vhodnej cesty. Drak sa ponúkne, že ho privedie a že pozná cestu, no na oplátku žiada to, aby mohol opäť žiť v dedine. Richtár po krátkej porade súhlasí a dáva mu na to týždeň , inak mu podpália chalupu a aby mu verili, tak s ním môže ísť hocikto, kto chce. Po dlhom zvažovaní usúdia, že navhodnejším kandidátom by bol práve Šimon. Ten zo začiatku nesúhlasil, ale nakoniec sa spolu s Drakom vybrali na cestu. Počas nej Šimon začal vnímať Draka aj z inej stránky. Dá sa povedať, že sa trošku zblížili.
Čriedu nájdu v zúboženom stave, tak sa rozhodnú ju nechať odpočinúť neďaleko jedného salaša. Drak pošle poslíčka do dediny s odkazom, že čriedu necháva napásť a oddýchnuť, tak sa vráti trošku neskôr. Každý deň necháva Šimona samého a niekam odchádza. Jariabek sa zamestnáva vyrezávaním hada do palice. Iróniou je, že Drakovi ostalo po zranení hlavy na tvári jazva taktiež v tvare hada. Šimonovi jeho známosti začínajú byť čudné a keď vidí, ako si s Poliakmi dobre rozumie, tak sa dovtípi, že im práve predal celé stádo, ktoré majú priviesť do dediny. Jariabek napadne Draka, Poliaci ho bránia a nakoniec po údere od Martina stráca Šimon vedomie. Keď sa preberie, zistí, že je v kolibe a že vonku je akosi veselo. Uvidím bandu Poliakov a vedľa Draka sediace dievča, ktoré spieva. Srší z nich radosť a dobrá nálada. Šimon sa dá na útek, beží do dediny a v hneve zapáli Drakovu chalupu. Potom to oznámi richtárovi a ten nie je z toho veru dvakrát nadšený, pretože netrvá dlho a v diaľke sa začnú mihať obrysy dobytka. Jariabek si uvedomí, akej chyby sa dopustil a že situáciu vôbec neodhadol. Martin svoje slovo dodržal a tuší, kto môže za zničenie jeho domu, no nemá mu to za zlé, dokonca ho chápe. Martin si vedie do dediny i svoju milú- Žošku a vtedy si Eva uvedomí, že jej láska a nádeje boli zbytočné. Pochopí, že jediný, kto jej podal ruku, keď bolo najhoršie, bol práve Šimon a začnú žiť konečne šťastne.

Eva mala so Šimonom zvláštny vzťah, skoro sa nerozprávali a ani jeden druhému do očí nepozreli, len Jariabek vždy večer oznámil, čo budú ďalší deň robiť. Šimon sa veľmi trápil a dokonca istú dobu aj rozmýšľal, že po Martinovom príchode odíde z dediny a prenechá mu Evu. Keď príde z krčmy domov, už sa aj chystá na odchod, pretože si myslí, že jeho žena je práve teraz s Drakom, no ona sa po chvíľke vráti tíško do dvora a to ho poteší.

Eva Martina oddane milovala. Avšak na konci pochopí, že táto láska bola len z jej strany.

Martin Lepiš Madlušovie si v dedine odžil teda veľa zlého, no v závere je taká iskierka nádeje, že ho príjmu medzi seba. K Eve sa síce zachoval nepekne, no na konci prejaví obrovskú nehu a cit k svojej milej Žoške. Drak odpúšťa Šimonovi to, že mu zapálil chalupu, pretože dobre vie, že mu v minulosti tiež ublížil.

---

Objavuje sa nám tu magické číslo 3, pretože Drak prišiel do dediny 3-krát.
[ Ako dieťa,keď sa vrátil a keď priviedol čriedu ]

Máme tu biblické motívy.
[ motív ohňa, mená- Eva, znak hada ]

Kontrasty.
[ Martin predstavuje to zlo a Šimon naopak- dobro ]

Farby.
[ Drak je odetý v čiernej, Šimon zase v bielej ]

4 komentáre:

 1. Z naturistických noviel mám túto v obľube. Tri gaštanové kone sú podľa mňa najhoršie. (Dokonca nám jeden z profesorov povedal, že to ani veľmi naturistické dielo nie je. Stojí to na iných základoch.) Myslím, že Drak sa vracia je dielo, ktoré by sa mohlo tešiť všeobecnej obľube. Totižto postava Draka je veľmi záhadná a tým pádom príťažlivá. Najmä pre dievčenské čitateľky. :) A malá poznámka. Neviem ako si to myslela s tým "Jeho vrcholným dielom je Nevesta hôľ". Pod tým "jeho" si myslela Chrobáka alebo naturizmus? Lebo Nevestu hôľ napísal Švantner.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Poviem Ti, ja už neviem, ako som to vlastne myslela. Som zo školy už tri roky a tomuto sa na výške už nevenujem, ale kedysi mi to šlo, takže sa to zrejme sťahuje k tomu naturizmu :] v každom prípade, ďakujem za poznámku, neskôr sa na to pozriem a opravím to :]

   Odstrániť
  2. Nemusíš to opravovať. Len som si myslela, že ťa čaká maturita, tak som chcela, aby si to mala v poriadku. Ale keďže sa ťa to už netýka, tak je to jedno. Ale mohlo mi napadnúť, že si už vonku zo školy, predsa len článok vyšiel pomerne dávno.

   Odstrániť
  3. Ale nie, dobre, že si na to upozornila. Až nezavádzam ostatných :]

   Odstrániť

Ďakujem za Váš komentár :)