pondelok 27. augusta 2012

M. Figuli - Tri gaštanové kone

 Margita Figuli je autorkou prózy literárneho naturizmu.
[ patria sem aj Dobroslav Chrobák, František Švantner a Ľudo Ondrejov ]
Jej prvou zbierkou noviel bolo dielo "POKUŠENIE" a to bol aj taký nástup tejto prózy [ 1937 ] .
Vyznačuje sa prírodnými motívmi, lyrickými opismi prírody, vzťahom človek-príroda.
Najskôr za zaoberala vnútorným svetom žien, neskôr pripája citové vzťahy a sociálne pozadie.

Žáner: NOVELA, 1940
Rozprávač: 1. osoba jednotného čísla [ PETER ]
Hlavné postavy:
Peter [ prezývaný "TULÁK" ]
Jano Zápotočný
Magdaléna Maliariková
rodičia Magdalény
Jozef Greguš [ bratranec Magdalény]

OBSAH
Peter sa vracia na Oravu, teší sa na Magdalénu, s ktorou ako malý chlapec vyrastal. Cestou stretá Greguša a Jana Zápotočného pri pašovaní koní. Naháňajú ich žandári a Peter im pomohol. Peter sa dozvedá, že Zápotočný sa chystá na pytačky ku Maliarikovcom a predstiera nezáujem. Ešte v tú noc sa však Jano prespí s inou ženou. Všetci traja prišli ku Maliarikovcom a na počudovanie, ich kone si boli veľmi podobné, boli tri gaštanové. Magdalénina matka je veľmi chamtivá a ide len za peniazmi, preto sa jej Zápotočný zdá ako vhodný partner pre jej dcéru a bez jej súhlasu mu ju sľúbi. Maliarik je spočiatku na strane Petra, no nevydrží nátlak svojej manželky. Dokonca aj jej bratranec Greguš je spokojný s tým, že si ho má zobrať. Magdaléna avšak prechováva city k Petrovi, no on je len skupovačom dreva a každý ho pokladá za tuláka, čiže ich láska nie je matke vôbec povôli. Peter vidí bezmocnosť Magdalény, no vie, že nedokáže s tým nič urobiť. Jano bol bohatý, bol z Leštín, mal veľké majetky a bol taktiež známy. Každá dievčina by sa rada stala jeho ženou.Peter sa pokúšal s Magdalénou spojiť a dohovoriť, dohodli sa, že sa večer stretnú, no práve vtedy Peter prvýkrát zachránil Magdalénu spod konských kopýt. Kone boli v stajni a ona šla k nim ešte pred stretnutím. Nepodarilo sa mu pozhovárať sa s ňou a nachvíľku sa zdalo, že sa vzdáva.
Peter sa dokonca chystal odísť z dediny, no presvedčili ho, aby ostal ešte na noc pálenia svätojánskych ohňov. V tú noc mal možnosť sa pozhovárať s Magdalénou. Obaja si povedali o svojich citoch. Dali si sľub. Magdaléna bude čakať tri roky na Petra, ktorý však musí zaobstarať pre nich domček a ako tajný symbol malo byť to, že sa vráti do dediny na troch gaštanových koňoch. Zápotočný to všetko počul a hneď sa pobili. Jano zostal ležať v bezvedomí a Peter s Magdalénou ušli. Ešte toho dňa sa Peter vydal do rodného Turca, kde pri požiare ich domu zahynuli obaja jeho rodičia a zostal sirotou. Láska a túžba byť rýchlo s Magdalénou ho hnala dopredu. Napriek problémom sa mu podarilo postaviť domček a skromne ho zariadiť. Požičal si dva kone a tretieho si kúpil, bol to ten, ktorého mal vtedy, keď spolu s Gregušom a Janom prišli k Maliarikovcom. Medzi ním a zvieraťom sa totižto vyvinulo pevné a priateľské puto. Natešený sa vracia za svojou Magdalénou, no po príchode do dediny sa dozvedá, že Magdaléna si zobrala Zápotočného. Neskôr zisťuje, že ju Jano ešte v tú noc pálenia ohňov znásilnil a ona ostala tehotná, musela si ho kvôli tomu zobrať. Zápotočný začínal blázniť. Naschvál kupoval zdivené a ťažko skrotiteľné kone, o ktoré sa často jeho žena musela starať. V šiestom mesiaci tehotenstva ju kôň kopol a ona potratila. Jano cítil, že ho Magdaléna nikdy nebude mať rada a preto sa na nej takýmto spôsobom vyvršoval. Po dedine roztáral sľub, ktorý si dali s Petrom a často bil toho neboráka koňa, na ktorom prišiel vtedy na pytačky. Peter však svoju lásku chce vyhľadať a tak ju a aj Jana nájde na poli, ako sa snažia orať. Zápotočný hrubo bije zviera, ktoré sa tak splaší, že sa jeho žena opäť ocitne pod konskými kopytami, čo Jana zrejme vôbec nezaujíma. Peter ju zachráni po druhýkrát a keby nebolo jej hlasitému kriku, ktorý privolal dedinčanov, tak by ho Jano možno dokaličil. Odrazu Magdaléna veľmi ochorie a takmer zomrie. Akonáhle sa trošku zotaví, tak Zápotočný už opäť začne vyčíňať s koňmi. Vypaľuje tomu istému a už aj tak dosť dobitému koňovi meno "TULÁK", Magdaléna ho má držať. Medzitým sa dedinčania zhromaždia pred bránou Janovho domu, pretože ich zavolala na pomoc Janova sestra. Peter neváha, vybije okno a cez dom sa dostáva na dvor. Kôň pri vypálení oka sa na toľko rozblázni, že zabije Jana úderom do hlavy a Peter po tretíkrát zachráni Magdalénu. Tá sa vzdá majteku po manželovi a nakoniec odchádza s Petrom do Turca.

Peter naozaj miloval Magdalénu a dokázal sa vzdať kvôli nej aj svojho "tuláckeho" spôsobu života. Jano bol veľmi negatívna postava. Gaštanový kôň mu pripomínal ten deň, keď aj spolu s Gregušom a Petrom prišli ku Maliarikovcom a taktiež aj ich sľub. Trýznil svoje zvieratá a schválne nechával Magdalénu na všetko sa dívať. Avšak nakoniec sa Peter dočkal svojej Magdalény a na svojom gaštanovom koni si ju odvedie domov.

V diele máme ten znak magického čísla 3 :] [ 3x ju zachránil, 3 gaštanové kone ]

Je tu aj jedna trošku záhadná postava- muža s úzkymi fúzikmi. Pekne hovoril o Magdaléne, bol do nej tiež istým spôsobom zaľúbený. Zhováral sa s Petrom, povedal mu o tom, ako neznáša Zápotočného, ale aj o tom, že jemu by ju ale doprial. Vďaka nemu sa Peter aj veľa dozvie o ich nešťastnom manželstve.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za Váš komentár :)