pondelok 27. augusta 2012

M. Kukučín - Keď báčik z Chochoľova umrie

 Žáner: POVIEDKA
Rozprávač: "vševediaci" - on-rozprávanie
Hlavné postavy: Ondrej Tráva, Aduš Domanický

OBSAH
Príbeh je o prostom gazdovi,kt. sa volá Ondrej Tráva. Jedného dňa zavíta na jarmok, kde si všimol Aduša Domanického. Trh sa utíchol a ľudia sa rozpŕchli. Ondrej sa vybral do hostinca,kde sa opäť stretne s Adušom. Dajú sa do reči. Aduš sa len chvastá,čo všetko má,spomína "báčika z Chochoľova", ktorý je dekanom. Ich stretnutie sa končí dohodou. Aduš má Ondrejovi predať sto mier jačmeňa on mu má zaplatiť dva tridsať. Tráva dal Domanickému určitú sumu dopredu.
Po tomto sa Aduš vytratí a to čo sľúbil,zatiaľ nespĺňa. Ondrej sa teda vyberie za ním. Cestou tam prenocuje u jednej rodiny. Tam sa dozvedá niečo viac o Domanickom. Keď dorazí ku "panstvu" Aduša, uvedomí si,že jeho reči neboli až tak pravdivé. Pozemok je schátraný,v neporiadku a bez cennejšieho majetku. V sypkárni nie sú žiadne vrecia s obilím, no napriek tomu sa Aduš snaží zo svojej situácie vycúvať a zahovára. Ondrej si žiada svoje peniaze naspäť, no Aduš ho vedie svojim domom a neustále spomína "báčika", ako to bude,keď ho k sebe Boh povolá a on zdedí. Ondrej začína byť nervózny, no Aduš je pokojný a hovorí,že jeho peniaze prepadli,keďže si pre vrecia neprišiel skôr,ale vraví "Keď báčik z Chochoľova...",že mu to vráti. Ondrej odchádza nahnevaný a vtedy stretne Adama,"sluhu" Aduša,ten mu poradí,nech si za tie peniaze,čo mu dal,pýta jasene,čo má Domanický v záhrade. Tieto stromy bolo to jediné v dvore,o čo bolo naozaj postarané. Vtedy sa v Adušovi ozve svedomie a povie,že pod týmito stromami ležia jeho starí rodičia a rodičia,tvrdí,že tie jaseny nie sú jeho a že ich nemôže predať. Nakoniec Ondrejovi sľúbi,že mu všetko vráti a tak sa aj stalo. Neskôr zomrel dekan z Chochoľova,Aduš na pohrebe plakal ako dieťa a už nikto nikdy od neho nepočul známu vetu :,,Keď Báčik z Chochoľova umrie..."

Vnútorná kompozícia:
1. Úvod- Opis prostredia,života Ondreja Trávy.
2. Konflikt- Stretnutie Aduša Domanického s Ondrejom, Aduš sľúbil to,čo nemohol dodržať.
3. Stupňovanie- Ondrej nedostal to,za čo zaplatil. Navštívil Aduša.
4. Vyvrcholenie- Ondrej je nahnevaný a pýta si jaseny.
5. Obrat- Aduš Domanický si uvedomí svoju chybu a rozhodne sa dodržať svoje slovo.
6. Rozuzlenie- Ondrej dostane svoje peniaze. Báčik z Chochoľova umrie.

Charakteristika postáv vďaka pomenovaniam,ktoré dostali:
Tráva- myslím,že tým chcel autor zobraziť tú jednoduchosť, prostosť,Ondrej bol ako tráva,žil si svoj život normálne, akokeby len tak "rástol" vo svete.

Domanický-→ Domanický z Domanic = "doma nic"-chudoba,bieda-nemal nič

OSTATNÉ:
Príbeh má 1 dejovú líniu.
Charaktery postáv sa v určitom smere zmenili-Aduš Domanický.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za Váš komentár :)