pondelok 27. augusta 2012

Martin Kukučín - Neprebudený Žáner: Poviedka
Rozprávač: "vševediaci" - on-rozprávanie
Hlavné postavy: Ondráš Machuľa, Zuzka, Ondrášova totka a iní...

OBSAH:
Príbeh sa odohráva na dedine, kde žije Ondráš Machuľa, ktorý to vo svojom živote nemá moc ľahké. Jeho matka ho síce milovala, ale otec nie, dokonca sa ho pokúsil zabiť. Po smrti matky ostal v opatere svojej totky, ktorá ho aj cez jeho chyby zahrnula láskou. Je totiž duševne zaostalý, navonok škaredý, ale predsa len, vo vnútri je to citlivý a dobrý človek. Jeho poslaním na dedine je pásť husi. Týmto autor ukázal, že aj ľudia so zdravotnými problémami si dokázali nájsť svoje miesto v spoločnosti. Príbeh sa posúva tým, že raz za Ondrášom príde na lúku najkrajšie dievča v dedine-Zuzka. Sťažuje sa mu, flirtuje s ním a zahráva sa a to len preto, aby si istým spôsobom uľavila a bolo jej lepšie. Ondráš to všetko však vezme príliš vážne a myslí si, že si ho Zuzka zoberie za muža. Začne si chystať oblečenie na svadbu, každému sa chváli. Zuza si ani neuvedomila, čo tým svojím správaním spôsobila, akonáhle sa to dozvie totka, Ondrášova teta, uteká za Zuzinou mamou. Tá učiní rýchle rozhodnutie a okamžite začne chystať svadbu pre svoju dcéru a pre Jana, s ktorým sa už dlhšie poznajú. V deň ich svadby zavrie totka Ondráša do komory, ten sa z nej však dostane a uteká za Zuzkou. Keď vidí, že všetci oslavujú, pijú a hodujú, tak mu dojde, že sa jeho milá stala Janovou nevestou. Vysvetlí si to tak, že meškal na svadbu a keď ho nebolo, vydali ju za neho. Neustále je v tom, že si ho chcela zobrať. Počas oslavy vypukne v maštali požiar, napriek svojej chybe, si Ondráš uvedomí nebezpečenstvo a uteká zachrániť zvieratá z ohňa. Príbeh končí tragicky, Ondrášovou smrťou.

Vnútorná kompozícia:
1. Úvod-Opis Ondráša [,,biedny tvor Boží"], opis jeho narodenia, vzťahu s matkou a s otcom. 
[tzv. retrospektívne spomienky]
2. Konflikt- Nastal vtedy, keď sa stretol so Zuzkou a tá sa s ním zahrávala, on to vďaka svojej zaostalosti a rozumu malého dieťaťa zobral vážne.
3. Stupňovanie- Aj napriek mnohým slovám od ostatných a od svojej totky, si Ondráš nechce uvedomiť, že sa s ním Zuzka len pohrávala.
4. Vyvrcholenie- Svadba Zuzky s Janom. Ondráš to nevie pochopiť.
5. Obrat- Požiar v maštali, Ondráš sa snaží pomôcť nevinným zvieratam.
6. Rozuzlenie- Tragická smrť Ondráša.


Charakteristika postáv vďaka pomenovaniam,ktoré dostali:
Ondráš Machuľa- "Machuľa"-ako nejaká škvrna-niečo chybné
,,biedny tvor Boží"

OSTATNÉ:
Príbeh má jednu dejovú líniu. [Iba príbeh Ondráša]
Charaktery postáv sa nemenia.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za Váš komentár :)