streda 5. októbra 2016

Videla som /anime/ - Berserk /2016/

***

aneb povedzme si, ako to teda s novým Berserkom naozaj je
***

Berserk ako manga alebo filmy je vážne niečím, čo by si podľa môjho skromného názoru zaslúžilo omnoho viac pozornosti, ako doteraz. Takže akonáhle vyšlo, že sa niečo takéto ohľadom tohto legendárneho diela vôbec plánuje, tak nielen ja, ale mnohí sme sa tomu potešili. Potešili sme sa naozaj, naozaj, naozaj, naozaj veľmi a teda sme aj niečo od toho očakávali. 
Lenže veľa z nás bolo sklamaných hneď po prvom dieli alebo jeho recenzii.

***


***

Poviem Vám, ten prvý diel bol fakt kritický. Miestami som až privierala oči nad animáciou, ktorá mne ako úplného laikovi prišla, ako keď sa "komiks hýbe"...proste ako keď niekto chytí stránku s kresbou do rúk a začne ňou triasť. Kazilo to dojem - fakt veľmi. Ničilo to bojové scény, ktoré sa stali neprehľadnými a celú atmosféru, ktorú tento príbeh má. Lenže to nebolo to jediné zlé na tejto časti. Celkovo sa mi nepáčilo, čo z toho vybrali alebo presnejšie, ako to podali. Bolo to divné, čudné a pre diel, ktorý by mal sledovateľa nakopnúť a upútať, žiaľ, nedostatočné. 

Takže som sa rýchlo dostala do rozpoloženia.
Nechám si kaziť svoju srdcovku? Obetujem 4 hodiny pre toto?
No...keďže som bola na internáte a nemala som čo robiť :D , tak si vravím, že ešte ďalších dvadsať minút prežijem a potom uvidím, čo a ako.

***


***

 AAAAAA! Tu sa to začalo!
!!!Zatiaľ čo prvý diel bol vlastne takmer celý v tej čudnej animácii, tak v tých ostatných sa to začalo postupne a hlavne veľmi vítane, minimalizovať!!!
/ Nie, na to sa asi nedalo zvyknúť :D, fakt to začali používať menej...aj keď síce stále nie tak "menej", ako by sme asi viacerí chceli /
A! Zistila som pri tom, že to inak má celkom peknú, pohodovú animáciu, ktorá mne stačí na to, aby som si to užila. Vlastne sa to tam akosi tak striedalo. Pekné vykreslenie vs tá hrôza a des, ale aspoň že tá "hrôza a des" bola postupne použitá len na tie menej zaujímavé scény.
Takže, išlo sa ďalej! 
A pohltilo ma to :] 

***


***

O čom vlastne Berserk je?

Konkrétne táto séria je pokračovaním stredovekého, fantasy príbehu, ktorý sa prevažne točí okolo dvoch mužov - Gutsa a Griffitha. Ide o temne prepracované, bojové a krvavé dielo, ktoré pekne poukazuje na to, ako ľudia dokážu ľahko podľahnúť svojim túžbam a sú ochotní kvôli nim podstúpiť nemalú obeť. 
Vo svete sa objavujú zvláštne predmety- Behelity, ktoré si takýchto ľudí nájdu, držia sa ich a sú kľúčom k veciam, ktoré ďaleko presahujú normálny svet. Nevinné želanie sa tak menia v niečo, z čoho sa Vám bude občas až prevracať žalúdok. 

Konkrétnejšie. 
Postava Gutsa predstavuje silného mladíka so smutným detstvom, ktorý sa stretáva so žoldnierskou skupinou Jastrabov, ktorá je pod velením Griffitha. Toto stretnutie sa mu stáva takpovediac osudným. 
Griffith má totiž sen, ktorého sa odmieta vzdať a jednotlivé udalosti a okolnosti ho privedú k určitým hraniciam a rozhodnutiam, ktoré nebudú pre nikoho príjemné. 

K tejto sérii. 
Príbeh vlastne pokračuje Gutsovými výpravami a hľadaním Apoštolov. Nadväzuje na stretnutie sa s Puckom- mužskou vílou. Avšak originálny príbeh a celý problém "s vílami" je v podstate preskočený a zaoberá sa úplne inou kapitolou, než by ste čakali. 
Stretávame sa tu jednak s armádou "Holy Iron Chain Knights" a taktiež Guts dostane "odkaz", ktorý naznačuje, že jeho milej Casce hrozí nebezpečenstvo. 

***


***

Čo prosto milujem na tomto príbehu a nepokazili to ani tu?

Postavy.
Guts, Čierny šermiar, je proste výborná postava a o tom, aký skvelý je, ma presvedčilo aj toto nové dielo, ktoré mapuje jeho príbeh. On je jednoducho úžasný, je ako pevná skala, ktorá sa Vám aj napriek tomu, že by mala byť predsa stále len ľudskou, bude v istých momentoch zdať pravým opakom. Jeho sila je neuveriteľná a hlavne to nasadenie, s ktorým ide do boja. Má svoje desivé chvíle, ale to je to, čo dostáva sledovateľa do tej správnej nálady.
/ V týchto 12 dieloch to možno až tak veľmi neuvidíte, ale u mňa ako u človeka, ktorý je poznačený mangou a filmami, je on proste bojovník, ktorý sa nevzdáva a ide aj cez mŕtvoly. /


Casca. Tak moc som chcela, aby sa táto séria týkala aj jej a ono to tak aj skutočne bolo :] 
Takže minimálne pre tých, ktorí chcú vedieť, čo je s ňou a nečítate mangu, pozrite si to. 
Tie situácie, tie scény...bolo to zvláštne, ale dalo mi to na určité záležitosti ohľadom Berserka trošku nový a iný pohľad. Miestami to bolo až čarovné :] Možno to bola len moja fantázia, ale tí dvaja- Guts a Casca sú proste geniálna dvojica. To, aký jedinečný postoj on k nej má, tu bolo podľa mňa celkom slušne načrtnuté. Vlastne si týmto u mňa táto séria celkom aj vyskočila, pretože pomerne dobre vyjadrili, čo Casca pre Gutsa znamená. Nie sú vôbec taký typický, romantický párik, ale aj tak je na tom ich vzťahu niečo, čo ďaleko predbieha tie iné. 
Ona je definitívne jednou z najlepších ženských postáv, s ktorými som sa doposiaľ v anime a mangách stretla. A i keď je jej stav taký, aký je - veľmi smutný, predsa len si myslím, že v nej zachovali kúsok z jej pôvodnej podstaty, čo sa mi veľmi páčilo.

Ostatní.
Berserk je dielo bohaté na všemožné charaktery. 
A aj tu sa stretávame so širokou škálou pováh a čŕt, od sadistických maniakov, cez psychopatov, nepekne sebecké postavy... až po neuveriteľne čarovných samaritánov, ktorí vás stopercentne zaujmú. 
Niektorých budete milovať, iných nebudete chcieť strpieť.
Avšak to je na tom to zaujímavé. Tá rôznorodosť a ukážky tých najodpornejších ľudských vlastností, nad ktorými sa budete pozastavovať. Berserk sa v tomto na nič nehrá, podáva veci tak, ako sú a nič neobaľuje. 

***

Jedinečná atmosféra.
Ja proste milujem temné diela. 
Berserk je taký celučičký celý a aj v týchto dieloch boli momenty, ktoré ma fakt že dostali. Opäť tu bola poriadna /mega/ dávka brutality a pre všímavejších, čo radi analyzujú, aj tá istá psychologická vložka, ktorú som si ja osobne užívala.

******

Pár postrehov/ bodov / najvyšší level subjektívneho zhodnotenia :D

Prekvapilo ma. 
Humor. Oni tam dali humor a miestami fakt že dobrý!

Otrávilo ma.
Niektoré postavy. Proste nájdete si tam také tie typy, ktoré budete chcieť zhodiť z útesu.
Na jednej strane to k tomuto dielu neodmysliteľne patrí, ale na tej druhej mi to vážne liezlo na nervy.

Nepáčilo sa mi.
Posledné minúty, ktoré mohli byť využité trošku lepšie :]

Nevadilo mi.
Že preskočili časť/príbeh s vílami - tú jedinú mám ešte načítanú, takže mňa práve naopak potešilo, že ideme s dejom ďalej :D

***


***

Konečný verdikt. 

Malo to chyby, ale tak úplne by som to nezatracovala.
Pozrela som to na jeden šup, takže už len to o niečom svedčí a malo to veľa svetlých momentov. Nehovorím, Berserk by si zaslúžil určite niečo trošku na inej úrovni, ale myslím si, že to bolo postačujúce a pre mňa aj celkom dosť uspokojivé. To, čo som chcela vidieť, som videla a moje dojmy sú určite skôr pozitívne, ako negatívne :]
Takže pretrpte prvý diel / alebo ho rovno preskočte :D / a potom  treba prekúsnuť tie občasné chvíľky vo veľmi nelichotivej podobe :D

Takže vážne, pokiaľ máte radi tento príbeh, tak si to pozrite.
Viem, že ten úvod do tejto série bol nemilým šokom, ale aj tak dajte tomu šancu.
Ja neľutujem a po dlhej dobe som konečne mala ten fajnový pocit, ktorý sa u mňa dostavuje po pozretí niečoho, čo mi proste sedí a čo obľubujem :]

***

7 komentárov:

 1. No, ja som rada, že si povedala aj kladné, aj záporné stránky tohto anime a niekedy sa na to pozriem, lebo... tieto dni som rada, že som. :D Haha, neviem či ma chápeš, ale.. Jednoducho ja sa k tomu určite dostanem, aj keď až po mesiaci, ale dostanem.
  Takže, ďakujem za zaujímavý tip a ja dúfam, že si to užijem podobne ako aj ty. Tú prvú časť nejako prežijem. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tsuki mě svými dojmy z nové Berserk série natolik znechutila, že jsem si byla jistá, že anime naprosto zavrhnu a budu číst mangu. :D Jenže sledovat anime je lehčí, než číst mangu a tobě se zase podařilo mě zviklat. :D Pořád nevím nevím, asi uvidím časem do čeho se mi bude chtít víc. :D Berserka mám ráda a celkově mě dost zaujal, takže toho příběhu nechci úplně vzdát. :D Navíc si myslím, že není moc příběhů jemu podobných!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Musím si pozrieť Berserk... Kamarát to miluje, je do toho fakt zaľúbený (:D jedinú výnimku tvorí SAO) a chcel aj nejakú postavu cosplayovať, takže... si na navnadila, ty potvora! :D
  Popis sa mi zdá nadmieru zaujímavý, neoblomné rozhodnutia a vytrvalosť vám môže priniesť očakávané výsledky a spokojnosť (Naruto) ale aj takmer zabiť a spôsobiť veľa zlého a to ma na popisku zaujalo.

  Hentai no Kame

  P.S. Sorry sa mierne domotaný, divný a suchársky štýl, čítam Meno ruže od Umberta Eca. A takisto sorry za nechodenie na blog a stagnovanie, ale vyskytli sa neželané okolnosti...

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Mňa absolútne toto anime znechutilo. To CGI bolo hrozné, nielenže to bolo zlé zanimované ale bol v tom absolútny chaos hlavne pri bitkách kedy sa kamera hýbala tak chaoticky s postavami, že človek nevedel kde sa čo nachádza. A ten zvuk čo vydával Gutsov meč? Ako môže meč vydať metalový zvuk keď presekne telo? Animované časti mi to vôbec neuľahčovali, podľa mňa boli odfláknuté a cenzúra v Berserkovi proste nemá čo robiť. Veľmi som sa na to tešila lebo konečne sa pohli v príbehu, to, že preskočili Lost Children Arc by som ešte prekusla, aj keď mi vadí zrovna to, že v tom arcu sa rozvíjal vzťah Gutsa a Pucka ale neskutočne mi vadí to, že s tým CGI absolútne pokazili Miuraov nádherný štýl kresby a emócie, ktoré vedel vždy krásne stvárniť na postavách. Taktiež mi nenormálne vadilo, že do openingu načgali tu scénku s Cascov kde bola znásilnená len preto aby to predali na násilí lebo vedia, že to ľudí pritiahne. Celkovo mi vadí, že vždy keď vyjde niečo nové s Berserkom (ako tá hra) prvé čo musia ukázať je ako znásilňujú Cascu akoby Berserk bol výhradne o tom. Ale tak som rada, že sa to aspoň niekomu páčilo ale pre mňa je toto anime jedno veľké NIE, ktoré len vrhá zlé svetlo na manga a ľudia majú teraz z toho srandu a robia z tých hnusných CGI scénok meme a smejú sa aký je to hnus a Berserk si také zaobchádzanie proste nezaslúži.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Absolútne nechápem, ako to ty dokážeš takto detailne sledovať :] Ja som si nejaké tie detaily ani len nevšimla a proste aj keby hej, neriešila som ich :] Vieš, niekedy je to o tom, že keď má človek niečo rád, proste si to pozrie a zoberie to také, aké mu to bolo naservírované. Nevravím, Berserk by si skutočne zaslúžil viac, ale "zvuk meča" a opening som vôbec takto nerozpitvávala - vlastne som sa nad tým ani len nepozastavovala. Proste openingom chceli naznačiť, čo sa dialo dozadu, poprípade na čo to nadväzuje. Jasné, že celé anime nie je len o znásilňovaní, ale minimálne pre tých, čo sa nikdy predtým s týmto nestretli, to bolo niečo ako vysvetlenie pre to, prečo je Casca v takom stave, v akom je. Neviem, ja keď niečo sledujem, väčšinou sa chcem pri tom uvoľniť a preto väčšina z tých vecí, čo sa ti nepáčili, som akoby ani len nevnímala :] Ako máš pravdu, toto legendárne dielo by naozaj chcelo niečo úplne na inej úrovni, ale ja som v podstate spokojná a užila som si to.

   Odstrániť
  2. Možno, že je to tým, že mám toho veľa nasledovaného tak si všímam aj také veci :D A isto som ovplyvnená aj tým, že chodím na rôzne fóra aj sa nachádzam v rôznych Berserk fancluboch a tam to ľudia proste riešia a keď niekto na to poukáže tak si to potom aj ja všimnem. Môj problém je zrovna to, že: "buď rada, že sme niečo vôbec dostali" alebo ako si aj ty napísala, že keď niečo človek dostane čo má rád tak si to proste pozrie a užije. Na jednej strane to chápem. Áno, človek to má rád a je mu v podstate jedno čo dostane naservírované, na druhej strane to potom vedia spoločnosti využiť a "naservírujú" človeku absolútny hnus lebo vedia, že im to zje tak či tak. Preto sa s tým ani nesnažia a ani do toho nevrážajú poriadne peniaze. Tak ako do tohto nového Berserka, použili na to čo najmenší rozpočet lebo vedeli, že ľudia to kvôli nostalgii budú žrať a že aj keď do toho nevrazia veľa peňazí a odfláknu to ľudia si to budú kupovať a dobre na tom zarobia. Presne tak ako to bolo aj zo Sailor Moon Remake. Tiež na tom ušetrili ako sa len dalo lebo vedeli, že to ľudia z nostalgie budú pozerať a kupovať. Načgali tam ako do Berserka CGI a animované scénky odflákli. Ibaže s čím nerátali bolo to, že fanúšikovia SM im to nezožrali, postavili sa proti tomu a odmietli si kupovať všetko s tým spojené a štúdio tým bolo prinútené spraviť druhú sezónu podstatne lepšiu ako tú prvú. Dokonca sa aj zbavili CGI a najali lepší tím. Moja pointa je, že keď len človek bude vždy prikyvovať na všetko čo mu naservírujú a čo dostane štúdia sa nebudú ani snažiť, no keď sa človek aj ozve môže tým niečo zmeniť. Štve ma to, že Berserk mal takúto animáciu pritom nejaké priemerné anime dostalo tak veľký rozpočet, že si mohlo tú skvelú animáciu naozaj dovoliť. Prečo nie Berserk? Navyše mnohých ľudí to tak odradilo, že tento arc ani nedopozerali a len si z toho teraz robia na internete srandu. Lebo to čo sú pre teba možno detaily pre mnohých neboli. "Zvuk Gutsuvho meča" je teraz použivaný ako vtip v anime komunite. Z openingu sa smejú, že je ako z nejakej klišé shonen série. Cascu považujú za vygumovanú hlupaňu, ktorá je dobrá iba v hentai scénach. A to ma mrzí. Na jednej strane je to sranda vidieť všetky tie meme, ktoré vďaka tomuto novému anime vznikli, na druhej strane je to niečo čo si Berserk nezaslúži lebo je na oveľa vyššej úrovni ako mnohé anime. A je smutné, že anime Berserk z roku 1997 či filmy, ktoré sú staršie vyzerajú omnoho lepšie ako toto nové. Som rada, že si si to užila a nechcem aby môj komentár vyznel tak, že: "boože, bola to sračka ako sa ti to mohlo páčiť?" lebo tak to nemyslím. Len som chcela vyjadriť svoje sklamanie a stratený potenciál tohto nového anime. Ale bude druhá sezóna tak dúfam, že sa zlepšia potom aké zlé ohlasy mal na internete tento Berserk.

   Odstrániť
  3. Ako ja som ťa úplne pochopila. Ja len, že som fakt pasívny divák, ktorému to viac-menej stačilo. Jasné, že sa to s filmami nedá porovnať a s mangou už vôbec. Ale jednoducho asi nie som v nálade to nejako extra riešiť. Samozrejme, že máš pravdu, že by sa to nemalo robiť štýlom, že "Ahá, toto bolo populárne, tak urobme remake, novú sériu a v pohode ju odfláknime, lebo ľudia to aj tak budú sledovať"...ale zasa sa kvôli tomu nerozčuľujem :D i keď, možno je to tým, že nevidím meme, kde ponižujú môj obľúbený príbeh. Vtedy by ma to asi nahnevalo, ale tak aj preto ich ani nevyhľadávam :] radšej :D

   Odstrániť

Ďakujem za Váš komentár :)