sobota 23. septembra 2017

IT

***


Hneď v úvode sa priznám, že nepoznám predlohu a ani len film z roku 1990.
Avšak mala som chuť si to pozrieť. Možno aj preto, že sociálne siete boli tým úplne preplnené, malo to dobré hodnotenie a chvála ohľadom tohto diela tiež prichádzala zo všetkých strán. 

O čom It je?

Príbeh sa odohráva v meste Derry, kde v určitých obdobiach miznú deti. Hlavným hrdinom sa začnú v podobe nepríjemných zážitkov zjavovať ich najväčšie obavy, za ktorými stojí klaun Pennywise. Situácie v meste sa zdá byť dospelými takmer až ignorovaná a tak sa partia detí rozhodne s ich strachom a nebezpečenstvo vysporiadať pomocou vlastných síl. 


Popravde, ako osoba, ktorá vyrastala skôr na starých horových klasikách, som chápala štruktúru a dej tohto filmu. Úplne som prijala spracovanie a vôbec mi to nevadilo. It je plné škaredých, brutálnych scénok a strašidiel. Nepatrí to k novému spôsobu, ako podať príbeh, ktorý môžeme vidieť u novodobých dielach tohto žánru, kde sa za celý film v podstate nič nestane, no ste v napätí od začiatku po koniec. Tu máte skôr opak a more akcie. Udeje sa toho veľa a film si nezakladá len a iba na zopár dobrých situáciach a vykresleniach. A mne sa táto dynamika páči. 
Priznám sa však ale, že som sa párkrát dokonca aj zasmiala a nevedela som tak úplne, čo si o tom myslieť. Viete, to je zasa tá "nálepka" diela, ktoré bolo pred sprístupnením toľko propagované a hovorilo sa o tom zo všetkých strán, takže potom človek na základe toho čaká fakt obrovské bum. 


Ja osobne som si to ale užila. Vo filme bolo zopár naozaj pekne prepracovaných detailov, takže o odfláknutej práci sa hovoriť nedá. Mne sa páči, keď sa s tým tvorcovia vedia pohrať a preto som to aj tu veľmi ocenila. Zároveň ste okrem tej hlavnej línie mohli pozorovať aj osudy iné, než len so zlým klaunom spojené. Napríklad rodičov našich hlavných hrdinov, ich spolužiakov a celkové vzťahy.  


Čo ma trochu mrzí, je fakt, že som stále čakala na vysvetlenie toho, kým alebo čím Pennywise v skutočnosti bol. Či mal tiež svoj príbeh, prečo to začal robiť a prečo sa stal tým, kým bol.
Inak hodnotím celkom kladne. Takéto môžem :]
|Už sa mi o tom aj snívalo a bála som sa vystrčiť nohu spod periny, čiže tento účel to splnilo :D|

***

2 komentáre:

 1. Mňa už len tie gify desia. -_- Nemohla by som to pozerať, ale teda, keď už si to spomenula, bolo by fajn, keby vysvetlia jeho existenciu ako takú, že akože čo on... je zač. O_o Lebo potom je to také, že... hm, aj lampa môže byť živá a niekoho unášať alebo čo.
  Možno som to napísala odveci, keď som to prirovnala k takej bežnej veci, ale čo som videla horory, tak som na nich aspoň uznala to, že vysvetlili existenciu tej bytosti alebo ako by som to nazvala. Nechcem to tu rozpitvávať, lebo nerada nad tým premýšľam a tak podobne.
  Ja sa zas nerada bojím, lebo sa dlho toho zbavujem a predsa si občas spomeniem na niečo také strašidelné a doteraz si také duchoviny vyčítam. :x
  Ostávam pri nehororových filmoch/seriáloch/anime. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Zrovna včera jsem na tom byla s kámoškou z práce. :D A musím říct, že i když jsem od toho moc nečekala, dost se mi líbilo zpracování, i když mi to nepřišlo vůbec jinak děsivé. :D

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za Váš komentár :)