streda 27. septembra 2017

Laurie Halsová Andersonová - HOVOR!


***


Cez leto sa mi do rúk dostala táto kniha a chcela som sa o nej zmieniť už dávnejšie, no akonáhle som ju dala na policu, tak sa mi stratila z očí a ja som na ňu úplne zabudla. 
V každom prípade sa k nej ale teraz vraciam, pretože ma celkom zaujala. 
~

Ak mám byť ohľadom tejto knihy úprimná, tak musím poznamenať, že sa v nej nič extrémne akčné, dramatické alebo neviem ako ohromujúce nestalo. A viete čo? To bolo práve na tom to dobré, pretože táto kniha hovorí o tom, ako to naozaj vo väčšine prípadov býva, keď si niekto prejde takto traumatizujúcim zážitkom. Obvykle sa pravdepodobne takýto prípad nerieši tak, ako to poznáme z  filmov, kde hl. hrdinka bojuje, vyzve políciu a máme scénu napínavého procesu. 
Hovor! je , žiaľ, o smutnej pravde, ako to zrejme chodí najčastejšie.
Je to o zamlčaní skutočnosti a predstieraní toho, že sa nič nestalo. Je to o tom, čím si ten človek vnútorne prechádza, snažiac sa ignorovať, čo sa udialo a ako jeho emócie dokážu vnútorne prerásť do takých rozmerov, kedy už je to naozaj vážne. 
Hovor! je jednoduchý príbeh. Už od začiatku viete, čo sa stalo a len sledujete počiny obeti a zisťujete, ako moc ju to poznačilo v zdanlivo takmer nebadateľných náznakov a zmenách v správaní.
Čo ma však tak veľmi zaujalo, bol fakt, že keby že si neprečítam odstavec na obálke knihy a začnem rovno čítať, tak netuším, o čo tam ide. Ten dej je stavaný tak, akoby tá škaredá udalosť bola mysľou hrdinky úplne odmietnutá.  
~
Už samotný názov vypovedá o myšlienke tohto diela a o tom, ako veľmi v tomto prípade dokáže byť ticho nebezpečné.  
~

***

2 komentáre:

  1. Takýto žáner ma zaujíma a rada sa k tomu dostanem hneď, ako spravím skúšku z Anglickej literatúry (máme každý týždeň prečítať minimálne 1 knihu -_-). Už aby bolo po tom.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Noo, ono to vyzerá zaujímavo, aj by som si to prečítala, keby som samozrejme mala kedy. Toto je pekný odfajč, ale však raz - lezie mi na nervy, že toto hovorím v poslednej dobe furt a na všetko, potrebovala by som asi kop do zadku -.- xD

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za Váš komentár :)