nedeľa 29. októbra 2017

Maska Princeznej Mononoke |podľa tutoriálu|

***

Ahojte, nedávno som zasa trochu tvorila a tak som sa chcela o to s Vami podeliť. 
Tentoraz ide o masku Princeznej Mononoke, ktorá sa mi veľmi páčila a ktorú som sa rozhodla vyrobiť si. 


Držala som sa viac-menej tohto tutoriálu.


Sitko som si však vopred obalila fóliou. Nechcela som ho totiž zničiť a povedala by som, že vďaka nej mi novinový základ potom šiel jednoduchšie dolu. 


Z tohto základu som bola vážne prekvapená. Schlo to síce dlho, bola to trochu prplavá robota s tým lepidlom a tak, ale fakt ten výsledok stál za to. Bolo to tvrdé, pevné, dalo sa to obstrihnúť a viem si predstaviť, že by to pokojne stačilo, ak by sa to vhodne nafarbilo. 
Ja som však chcela iný efekt pre masku a preto som pokračovala.


Kúpila som si túto hmotu, ktorá schne na vzduchu. Je odľahčená- kúpite aj ťažší variant, ale keďže ide o masku, ktorú budem mať možno pri ďalšej príležitosti na nejakej akcii na hlave, tak som bola vďačná za túto menšiu váhu. Fakt, hrniec som nechcela :D
Aká bola práca? No, mne sa s tým robilo zle. Možno som ju mala nechať chvíľku po otvorení a následnom odobratí vhodného množstva len tak postáť na vzduchu a až potom z ňou robiť, pretože ja som začala hneď vaľkať a veru, nešlo mi to. Trhala sa, lepila na valček. Napokon som celú guču dala rovno na novinový základ a priamo na ňom formovala a "naťahovala" do strán. Zo začiatku to vyzeralo, že to kvôli tomu nebude mať pekný, rovný povrch, ale stačí len zobrať starý štetec a trochu vody a jemne po hmote prechádzať- vyhladíte to tým a pekne doladíte nezrovnalosti.


Tu môžete vidieť, že to popraskalo. Znova netreba smútiť, treba len zobrať opäť štetec, trochu vody a rozmiešať s ňou trošku tej istej hmoty, ktorá vám určite v balení ostane. Takto vytvorenú kašičku potom len votriete do prasklín. Inak, hmota krásne priľnula na papierový základ, čiže má oporu, je ľahúčka, maska je tenká, žiadna prilba :D a celkom aj pôsobí, že čo to by mohla vydržať, čo je vlastne jeden z cieľov. Hneď po zatretí prasklín som rovno aj farbila obyčajnými temperami, ktoré som našla doma a potom už s tým nebol žiadny problém. Ani po opätovnom zaschnutí som už nenašla žiadnu prasklinu.


A toto je už výsledok. Ešte mi chýba zopár detailov. Chcela by som to ešte pretrieť nejakým lakom a viac to zafixovať, ale inak by to už malo byť hotové :]

Vyrábať to ma celkom bavilo. Popravde, čakala som horší výsledok a čo je najviac pozitívne, je fakt, že som tým minimálne ušetrila kopu peňazí, pretože v internetových obchodoch za kúsok plastu, ktorý mal predstavovať masku Princeznej Mononoke, chceli od 25 až 50 dolárov. Mňa hmota vyšla na 5 eur - ešte mi z nej aj ostalo, takže ju môžem použiť na doplnky- jej náhrdelník, náušnice,..
Lepidlo ma vyšlo niečo jedného eura. Toho treba viac, ja som minula jeden aj pól tuby. Možno by stačilo aj menej, no nevedela som, ako ten novinový základ bude vyzerať a či to bude pevné, preto ten pomer voda-lep bol u mňa viac v prospech lepidla :] 
Ďalej, nepôsobí to tak umelo a rušivo. Princezná Mononoke predsa len žila v lese :D 
Už len doriešiť, ako to upevním. Vlastne nie je isté, či s tým budem niečo ďalej robiť, ale zatiaľ plánujem a chcela by som veľmi.  

***

Tak, dúfam, že sa Vám tento článok páčil. Chcela som tým poukázať hlavne na to, že všeličo sa dá spraviť aj bez toho, aby ste na to museli minúť celé vreckové a že si tým ani len nejako extra nezabijete čas, navyše sa odreagujete a vrátite sa do doby výtvarnej výchovy :D

***

2 komentáre:

  1. Do čias výtvarnej výchovy by som sa vracala len naozaj nerada, no maska sa ti podarila na výbornú. Vyzerá to super a ja len znova opakujem, že ja by som na toto nervy nemala, aj keď teda som ten návod pozrela a nevyzeralo to na nič hrôzostrašné. Možno, keby som mala inšpiráciu nejakú, dala by som sa na to, ale takto to nehrozí.
    Takže tvoj výtvor chválim a dúfam, že i ty sama s tým spokojná. Je to naozaj pekné :)

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za Váš komentár :)