streda 17. januára 2018

Na tému anime: hlavní hrdinovia, ktorí príliš nezažiarili a ich existencia mi bola ukradnutá

***

aneb keď Vás zaujíma takmer všetko iné viac ako hlavná postava, 
ktorá by tam ani len pomaly nemusela vystupovať
 /čisto môj názor/ :]


Rozhodla som sa vynechať hlúpe postavy a postavy, ktoré nemám rada.
Tie sú osobitná kategória a tým sa ujde zrejme vlastný, určite dlhý príspevok :]

***

 Takže, ako prvého si na mušku beriem postavu Kanekiho Kena z Tokyo Ghoul.  
Vlastne podobný typ článku som plánovala už dlhšie a vždy mi napadol ako prvý zrovna on, i keď mne osobne ako postava nijako zvlášť až tak nevadil. Skôr šlo o fakt nevýraznosti a akéhosi odsunutia na vedľajšiu koľaj vďaka omnoho lepším a zaujímavejším postavám aj napriek tomu, že väčšina deja plynula z jeho osudu. Ako to povedať?
Mladý chlapec jednoducho upadol. 
A jeho jediný výstup bol v závere, keď dosiahol inak reálne nemožnú premenu z čiernej na bielu, ktorú by možno niektoré z nás uvítali od svojej kaderníčky a užili sme si tak s ním pár dobrých minút. A práve vďaka nim som sa mu venovala v druhej sérii omnoho viac, keďže som bola zvedavá, čo všetko z tohto nového Kanekiho môže ešte vypadnúť. Úvodom však nijak zvlášť neohúril a čakať celú sériu na to, kým sa niekto postaví konečne na nohy a prestane sa spoliehať sa na druhých, je trošku viac, i keď chápem ten povedzme, že to nazvem "prvok uveriteľnosti". Niekde som to už písala, že mi prišlo prirodzené, aby sa takto správala postava, ktorá dovtedy do sveta gúlov nepatrila a behom tak krátkej spleti udalostí sa mu život obrátil naruby. Povedzme si na rovinu, že silné postavy vždy síce zaujmú, ale keby že sa na to pozeráme aj trochu z reálneho hľadiska a predstavenia si takej situácie, tak ...nuž, asi viete, na čo narážam.
/Ale aj tak to bol trtko :D, ktorý šplhal až druhú sériu -.-/ 

~

A na priečku číslo dva sa dostáva Eren Jaeger z Shingeki no Kyojin
Jasné, ako každý, aj on mal svoje svetlé chvíľky, no zasa až tak extra sa tvorcom nepodaril.
Aspoň pre mňa to nie je úplne sympatická postava, pri ktorej by som si povedala, že wáu, to je hrdina! A nemyslím tým silu, schopnosti... Neviem, stále verím, že sa dá spraviť dobrá postava aj bez toho, aby porazila celý svet, takže v tom to nebolo, ale vráťme sa k nemu.
Skôr som ho vnímala ako takú ukričanú až mierne umrnčanú postavu, ktorej som tiež veľa pozornosti nevenovala. Teda, až kým sa nepremenil. Viete, netuším prečo, ale jeho titánia forma mi vždy prišla strašne príťažlivá a navyše, imponovala mi tá jeho impulzívnosť, ktorú v sebe mal, keď sa ním stal. Scény z prvej premeny a k tomu prislúchajúcich bojov sú doteraz mojimi TOP tohto anime.
Akonáhle ale bol opäť človekom, tak zasa nič moc. V druhej sérii mal istý fajn záverečný moment, ale stále to bude pre mňa hlavný hrdina, ktorého odsúvam.

~

A dostávame sa aj k tomuto anime mladíkovi.
Kuroko Tetsuya z Kuroko no Basuke.
Hneď úvodom podotknem, že on nie je zlá postava. Len, neviem, nijako extra ma neuchvátil, ale myslím si, že to bolo aj čiastočne cieľom.
Chápete, nevýrazný. Shadow. Plynulo to z jeho prejavu- reč, postoj tela, dokonca až istá emočná oploštenosť /Jasné, mal svoje chvíle, len povedzme, že to na mňa nezapôsobilo tak, ako by malo... Asi starnem a stáva sa zo mňa citlivka, pretože ja dokážem mať ten zvláštny pocit, zimomriavky aj v súvislosti s niektorými konfliktnými scénami, ktoré si toto anime pre nás pripravilo, ale u tejto postavy som to tuším nezažila/.
A tak mi bol tak trošku ukradnutý.
/Gomenasai, Kuroko./

 ~

Lovec "D" z Vampire Hunter D: Bloodlust.
Tento film som videla už roky rokúce dozadu, no spomínam si, že zrovna lovec ma nezaujal. Bol totiž úplne prevalcovaný dievčinou Charlotte a upírom menom Meier, ktorých som sledovala odkedy sa zjavili na scéne a zvyšok šiel úplne mimo mňa. Možno je to tým, že som žena a že som si z tohto diela vybrala práve len ten jeden aspekt, ktorý som vidieť chcela a práve preto sa táto postava dostáva do tohto článku. Ako argument dodám, že zároveň si neviem vybaviť ani jednu jedinú súvislú scénu s ním a myslím, že to už je fajn dôvod na to, aby tu bol teda zmienený.

~

Ako tak prehľadám svoj zoznam anime, tak už nenachádzam nikoho takého výrazného. Síce, našlo by sa ešte mnoho postáv, ktoré by som tu mohla spomenúť, ale schválne som sa sústredila na diela, ktoré sú mi blízke ešte aj teraz a ktoré sa radia medzi tie najlepšie, ktoré som kedy videla. Chcem tým povedať, že som pozrela kopu anime s jednou sériou, také tie jedno ako druhé, maximálne 13 dielov, ktoré nedokážem zaradiť už ani len podľa názvu a nieto si ešte poriadne vybaviť hrdinov.
Potom by tu pokojne mohlo byť zopár dievčat z háremoviek, ale ako som sa už vyššie zmienila, tie by mali skôr tú osobnú kategóriu- postavy, čo vedia zdvihnúť tlak a z ktorých sa klepkáte po čele :D

~

A, to je asi všetko. Neviem, či podobný typ článku zaujme. 
Asi ani moc nie, no ja som si ho rada napísala :]

***

4 komentáre:

 1. Ja zas takto postavy v dielach neštudujem. Viac menej je mi jedno, kto kde hrá, ako hrá... No ak je mi daná postava sympatická alebo sa proste vo mne niečo pri pozeraní na ňu pohne, tak to viem oceniť. Tak vo vnútri proste cítim uspokojenie z toho, že áno, stále ma dokáže niečo zaujať v tom dobrom ponímaní... Článok je to dobrý - i keby si si ho mala písať iba pre seba, je to proste kúsok z teba. Keď vyjadruješ svoje názory a postoje, potom sa k tomu rada vraciaš. Úplne to chápem a podporujem. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Hm, hm. Kanekiho nepoznám, keďže som hento anime nevidela. Z Erena som si ale vlasy trhala, mne pripadal ukričaný, ufňukaný a proste taký... nejaká mužská obdoba Orihime by som povedala - jo, stále ju ťahám z útrob ohnivej diery Pekla, ale nemôžem si pomôcť, pretože ona je presne postava, ktorá ma dráždi najviac, a ktorú by som vygumovala aj z papiera, nieto ešte z mojej mysle -.-
  Mno, Kuroko... ten mi nevadil, i keď bol absolútne bez emócií, by som povedala, takže až taký výrazný oproti ostatným chlapcom nebol. Popravde, ja si rada domýšľam k takýmto tichým, priehľadným postavám, takže mi väčšinou nevadia, ak samozrejme nemajú niečo, čím ma privádzajú do šialenstva a mám ich tým pádom chuť zabiť... takže v podstate mne nevadil. No a D... eh, ja si na ten film poriadne ani nespomínam. Nebolo to už teraz, čo som to videla, ale dej ma nijako zvlášť nezaujal, neviem, čím to bolo a v podstate ani postavy.
  U mňa je to také, ak ma zaujme dej, tak som schopná a ochotná tie postavy vnímať viac, sledovať ich konania, uvažovať nad nimi a tak. Ak ma však niečo nezaujme, tak to všetko ide mimo mňa.
  Inak fajn článok, občas treba vyjadriť aj takýto názor na isté postavy xD

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nah, poondiaty internet, chcela som ešte písať... -.- No, ale akosi ma toto "poburujúce konanie" môjho netu, vytrhlo z tej správnej nálady -.- No, nič... chcela som ešte pouvažovať nad inými postavami, ktoré mňa osobne nezaujali, ale zabudla som, čo som chcela xD No, nič... veď možno sa o tom raz zmienim, až mi čosi napadne xD

   Odstrániť
 3. Čo sa týka výberu, tak s väčšinou súhlasím. Kaneki a Eren sú taký typický príklad Shounen hrdinu, ktorý väčšine čitateľov skôr lezie na nervy, akoby ich zaujal a nebodaj by si ho obľúbili... Neviem. Mne tiež tieto postavy moc nesadli. S Kurokom súhlasím tak na polovicu. Hej, hl. zámerom tvorcov bolo urobiť z neho akési ťažisko, ktorým by boli poprepájané iné - zaujímavejšie postavy v KnB anime/mange. Ale musím sa priznať, že počas čítania Teiko arc-u som sa s Kurokom dosť zžila a strašne moc som s ním súcitila. Myslím, že práve v tej časti ho autor vykreslil (aspoň pre mňa) tak dobre a citlivo, že keď plakal, tak som plakala s ním.

  Napadol mi ešte jeden hl. hrdina na podobnú nôtu, ako boli spomenutí vyššie - Naruto. Mne sa zdá, že si tiež spomínala, že ho zase až tak moc nemusíš, ako ostatných. Je to tiež taký uvrešťaný hl. hrdina so svojim prehováraním do duše každej postave a tak. Ale i napriek tomu mám toho uvrešťaného blonďavého šušňa strašne moc rada. Neviem, že prečo. Proste som mu vždy to jeho talk no jutsu žrala aj s navijákom... a vlastne všetko okolo neho. Niekoho takého, ako je on, by som prijala mať aj v reálnom živote (akože, nie za partnera xD ale myslím celkovo, ako priateľa). Celé to anime/manga/fandom je srdcovka a Naruto ako hlavná postava sa o to dosť pričinil :) Inak, zaujímavý nápad. Napíš aj článok o postavách, ktoré vyslovene nenávidíš :) to ma tiež zaujíma!

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za Váš komentár :)